29.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Praha se představí s Brnem a Ostravou na veletrhu MIPIM v Cannes

Praha se představí s Brnem a Ostravou na veletrhu MIPIM v Cannes
Z výstaviště v Cannes
Praha bude poprvé v historii s Brnem a Ostravou ve společné expozici tří největších českých měst na veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí v Cannes.  
15.březen 2017 - 08:30

Hlavní město patří na prestižním veletrhu, jehož brány se v Cannes otevřou 14. března, k již tradičním vystavovatelům. Vůbec poprvé v historii MIPIMu se však představí ve společné expozici s názvem Czech Cities, kterou s Prahou bude sdílet ještě Brno a Ostrava. Stejně jako uvedená dvě další česká města bude Praha na veletrhu zastoupena na nejvyšší úrovni: v jeho čele bude primátorka Adriana Krnáčová. Za klíčové téma své letošní prezentace považuje Praha transformační plochy a možnosti investic, které se na nich nabízejí, aby se tyto plochy mohly proměnit v nové, atraktivní městské čtvrti.

Zastoupení tří největších českých měst na nejvyšší úrovni bude důstojnou pozvánkou pro velké množství odborníků: investory, zástupce evropských měst a celých regionů, bank, finančních institucí i dalších významných hráčů světového realitního a investičního trhu.

Vedle investičních vizí a projektů budou města společně prezentovat také českou sílu partnerství a spolupráce, která dává výborné předpoklady pro úspěšné podnikání v České republice. Investoři tak budou mít možnost získat ucelený přehled o celé ČR a investičních příležitostech v Praze, Brně a Ostravě. Společná expozice, v níž má každé město svou vlastní část pro jednání, bude mít plochu 253 m2.

Představí se v ní také partneři, jejichž působení v České republice ilustruje kvalitu tuzemského investičního prostředí. Hlavními partnery jsou česká Asociace developerů, Central Group, P3 Logistic Parks, Penta Investments a Technologický Park Brno. Partnery jsou AFI Europe Czech Republic, Crestyl, Residomo a Unibail-Rodamco.

Součástí společné prezentace českých měst na veletrhu bude také doprovodný program. Akce pro potenciální investory a obchodní partnery se na stánku uskuteční ve středu 15. března v 15 hodin. K příjemné atmosféře po celou dobu veletrhu přispěje ochutnávka piva, vína a míchaných nápojů.


Praha je jedním z deseti nejbohatších regionů EU. Aby si tuto pozici ve stále rostoucí konkurenci udržela, je třeba, aby měla dostatek ploch pro svůj územní rozvoj. Institut plánování a rozvoje hlavního města proto zpracoval rozsáhlou analýzu všech dostupných ploch. V ní sleduje celoevropský trend, že ekonomicky i ekologicky nejvhodnější je soustředit se v příštích desetiletích na opuštěná či nevyužívaná území.

„Jde zejména o areály bývalých průmyslových závodů či nákladových nádraží (Smíchovské nádraží, nádraží Bubny, nákladové nádraží Žižkov, různé části Vysočan a další). Právě zde by mohly vznikat kvalitní nové městské čtvrti s dostatkem dostupných bytů i pracovních příležitostí. Tento úkol Praha nemůže zvládnout bez úzké spolupráce se soukromými investory,” říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

V této souvislosti je velmi důležité, že se Praha blíží dokončení klíčového územně-plánovacího dokumentu: nového Metropolitního plánu. Určit, jaké lokality jsou pro budoucí rozvoj Prahy prioritní, je právě jeho úkolem.

Prezentace transformačních ploch a možností investic, které se na nich nabízejí, je pro Prahu na MIPIMu důležité i kvůli tomu, aby ukázala, že se rozvíjí v souladu se současnými trendy. Podle analýzy světové Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude do roku 2050 žít ve městech až 70 % populace. Demografická prognóza vývoje počtu obyvatel zpracovaná pro Prahu předpokládá ve své střední variantě nárůst počtu obyvatel do roku 2050 přibližně o 250 000. Proto je už dnes důležité vytvářet podmínky pro vznik nových městských čtvrtí s nabídkou bydlení i pracovních příležitostí. Ve své části expozice bude Praha prezentovat 3D model města v měřítku 1 : 25 000 o rozměru 1 x 1,4 m, na který bude promítat některé rozvojové a transformační plochy a plánované záměry z oblasti dopravní infrastruktury.

Současně představí také samostatné modely dvou velkých připravovaných projektů celoměstského významu. Prvním z nich je budoucí revitalizace Masarykova nádraží, kdy má pod taktovkou společnosti Penta Investments vzniknout Central Business District podle vize světové architektky Zahy Hadid. Současný brownfield se tak otevře veřejnosti a díky novým kancelářím, obchodům, restauracím, kavárnám a veřejným zeleným plochám se do něj vrátí život.

Další model, jenž bude v pražské části expozice vystaven, je tzv. Kreativní čtvrť v areálu bývalé Pragovky. Projekt má ambice stát se novým srdcem Vysočan. Velikost území, jeho centrální poloha a spolupráce mezi městskou částí, Magistrátem hlavního města Prahy, investory a architekty má za cíl v území vytvořit příkladnou městskou čtvrť podle urbanistických principů tzv. Kreativní čtvrti. Autoři studie - Jakub Cigler Architekti – definují kreativní přístup a vizi budoucí výstavby jako vytvoření kvalitních veřejných prostor, propojujících kompaktní blokový urbanismus s rekonstruovanými industriálními památkami a budovami celoměstského významu (muzea, školy, galerie a veřejná vybavenost).

Areál Pragovky je již v současné době využíván k řadě kulturních akcí a stal se místem mnoha uměleckých aktivit. Cílem dalšího vývoje je na toto navázat kulturními stavbami. První je muzeum automobilů Praga, které zpřístupní veřejnosti jednu z největších sbírek automobilů na světě a bude umístěno ve zrekonstruované Hale 20.

Druhá instituce bude kulturní centrum celoměstského významu – Kunsthalle, do které architekti předpokládají umístit do památkově chráněné a konstrukčně unikátní funkcionalistické Haly 19. Kunsthalle pomůže vzbudit zvýšený zájem o celou oblast a může příznivě ovlivnit kvalitu života současných i budoucích obyvatel a návštěvníků.

Prazskenovinky.cz informoval Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)


Strážníci poskytli první pomoc zraněné ženě

Strážníci poskytli první pomoc zraněné ženě
Mladou ženu při neopatrné manipulaci popálila kapalina a pára z motoru vozidla. Strážníci jí poskytli první pomoc a přivolali záchrannou službu.

Praha chce z evropských fondů modernizovat vybavení pražských škol

Praha chce z evropských fondů modernizovat vybavení pražských škol
Hlavní město chce z evropských fondů modernizovat vybavení pražských škol za desítky milionů korun.

Městská rada projednala návrh na uvolnění investiční rezervy

Městská rada  projednala návrh na uvolnění investiční rezervy
Na poskytnutí investiční dotace z rozpočtové rezervy Prahy je navrženo 73 projektů městských částí.

Agresivní pes napadl své majitele

Agresivní pes napadl své majitele
Agresivní ovčák napadl své majitele. Pár se před zvířetem zamkl ve vozidle a přivolal si na pomoc strážníky. Pracovníci odchytové služby městské policie psa následně odchytili a převezli ho do útulku. Strážníci manželskému páru poskytli první pomoc.

Strážníci pohotově zasahovali u seniorky ohrožené na životě

Strážníci pohotově zasahovali u seniorky ohrožené na životě
Případem, který nesnesl odkladu, se zabývala hlídka strážníků z Prahy 11. Že se něco děje o patro výše zjistil soused staré ženy, když mu byl vytopen byt. Za dveřmi jejího bytu slyšel pouze sténání.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky